Firma BlueBrixx w zaskakująco szybkim tempie podbija Niemcy i Europę. W tym artykule zdradzimy wam, co się kryje za „niebieskimi kamykami”.

Co to jest BlueBrixx?

BlueBrixx to producent i dostawca zamienników LEGO. Firma jest stosunkowo młoda, powstała w roku 2018 i specjalizuje się w produkcji zestawów z klocków zaciskowych opartych na modelu LEGO.

Logo BlueBrixx z klockami
Logo BlueBrixx z klockami

Siedziba producenta klocków znajduje się w Flörsheim nad Menem w Hesji (Niemcy), a sama firma zatrudnia aktualnie około 100 osób. Oprócz własnych zestawów, BlueBrixx sprzedaje również serie innych producentów klocków zaciskowych jak Xingbao, Mould King czy Ausini. Założyciel firmy Klaus Kiunke od ponad 20 lat prowadzi również handel modelami samochodów dla kolekcjonerów.

Zestawy BlueBrixx – czym się wyróżniają

Cechą szczególną Bluebrixx jest duża różnorodność tematyczna i wielki wybór zestawów. Podczas gdy inni producenci skupiają się na pojedynczych kategoriach, takich jak modele wojskowe (np. Cobi), niemiecki producent stara się oferować możliwie najszerszą paletę produktów. Często są to nisze, które dla LEGO nie są atrakcyjne, lub po prostu za małe. Warto wspomnieć, że grupą docelową BlueBrixx są głównie dorośli fani klocków oraz kolekcjonerzy.

Architektura z klocków

Wybór zestawów architektury BlueBrixx to zarówno małe jak i gigantyczne zestawy. Znajdziecie tu światowe zabytki z całego świata, potężne drapacze chmur lub znane zamki złożone z wielkiej ilości klocków. Projektanci koncentrują się na jak najbardziej realistycznym oddaniu wizerunku budynków.

Oprócz zabytków światowej sławy firma produkuje również lokalne zestawy o tematyce Niemiec: wybór budynków z Berlina, Hamburga i Drezna jest całkiem spory. Do tej pory największym projektem BlueBrixx jest miniatura Manhattanu w Nowym Yorku w skali 1:2000 skonstruowana z 21.515 elementów!

Kolej i pociągi w systemie kompatybilnym z LEGO

Jedną z największych kategorii BlueBrixx stanowią pociągi oparte na systemie, który znamy z LEGO. Znajdziecie tu pociągi pasażerskie i towarowe, budynki i akcesoria kolejowe oraz przepiękne unikaty lokomotyw. Co ciekawe wszystkie lokomotywy są sprzedawane bez motorów, większość z nich możecie jednak bez problemu zmotoryzować. Do motoryzacji możecie używać własnych motorów LEGO, które macie w domu lub kupić osobny zestaw do motoryzacji pociągów na stronie BlueBrixx.

Pociągi zbudowane są w dwóch rozmiarach: 6W to najbardziej popularny standard szeroki na 6 wypustek, 8W to szersze pociągi. Pociągi 8W są nieco mniej powszechne, format pozwala jednak na lepsze oddanie kształtów w modelu z klocków i lepiej pasuje do minifigurek.

Realistyczne modele samochodów

Obojętnie czy jesteście fanami oldtimerów, czy samochodów sportowych lub terenowych. W katalogu BlueBrixx znajdziecie pojazdy z każdej kategorii od kamperów, przez formułę, po samochody strażackie. Większość samochodów zbudowana jest w skali 1:18 i posiada funkcje. W wielu modelach można podnieść maskę lub otworzyć drzwi albo bagażnik.

Większość samochodów BlueBrixx ma swoje rzeczywiste odnośniki, producent nie używa jednak nazw w celu dokładnego określenia modelu. Osoby interesujące się motoryzacją potrafią jednak na pierwszy rzut oka rozpoznać na czym wzorowali się projektanci z Niemiec.

Przekonajcie się sami:

Zestawy z filmów i seriali

Jeżeli chodzi o kino niemiecka firma sięga po klasyki science fiction. Aktualnie dostępne są liczne i oficjalnie licencjonowane zestawy Star Trek, a oczekiwane są zestawy ze Stargate. Obok oficjalnych zestawów BlueBrixx projektuje również liczne zestawy oparte na filmowych klasykach. Ze względu na brak licencji nazwy filmów czy seriali, na których się wzorowano są zgrabnie omijane.

W kategorii filmów i seriali znajdziecie statki kosmiczne, latające samochody, gadżety, hełmy i nawet sceny z filmów jak King Kong zbudowane z klocków.

Jak powstają zestawy BlueBrixx

Projektowaniem zestawów zajmują się klockowi designerzy, zatrudnieni tylko i wyłącznie w tym celu. Na stronach produktów znajdziecie ich imiona. Dośc znany w mediach jest Martin – twórca legendarnego Zamku Blaustein. Każdy projektant specjalizuje się w swojej kategorii i czasami można nawet go nawet rozpoznać po charakterze setu. Na tym etapie modele nie są budowane fizycznie, tylko w programie 3D. Adrian, Alex, Anton, BlueBrixx, Eugen, Kai W, Marco P., Martin, Matteo, Niklas, Pascal i Robert to zapewne tylko część zespołu, który szybko się rozrasta.

Po zaprojektowaniu zestaw jest budowany fizycznie z kolorowych klocków i sprawdzany przez zespół testerów, których zadaniem jest ulepszanie konstrukcji i korygowanie problemów w instrukcji. Dopiero po ostatecznych korekturach zlecana jest produkcja zestawu.

Gdzie produkowane są klocki BlueBrixx?

Klocki są produkowane w Chinach przez podwykonawców i dostarczane do magazynu BlueBrixx. W następnym kroku klocki trafiają do kartonów i jako gotowe zestawy wyruszają drogą morską do Niemiec, gdzie znów przechodzą testy – tym razem w finalnych kolorach. Cały proces powstawania zestawu: od pomysłu do chwili, w której można je zamówić trwa około 6-12 miesięcy.

Jakość klocków i instrukcji

Pomimo produkcji w Azji klocki używane przez BlueBrixx spełniają wszelkie europejskie normy. Jakość klocków jest w porządku. W kręgach osób budujących dużo zestawów zamienników LEGO mówi się, że osiągają 95% jakości duńskich kamyczków. Brakujące 5% jakości to dość rzadko zdarzające się elementy, które albo za mocno albo za lekko się łączą i gdzieniegdzie ledwo zauważalne różnice w odcieniach kolorów.

Instrukcja w większości odpowiada znanej i uznawanej jakości Lego i nie powinna sprawiać problemów doświadczonym budowniczym. W zestawach często używane są „nielegalne” techniki budowy, które mogą być wyzwaniem. Często wprowadza to jednak sporo urozmaicenia i ulepsza optykę zestawu

Opakowanie: wersja Specials i Pro

W zależności od nakładu i popularności zestawy są podzielone na wersję Specials oraz Pro. Zestawy różnią się od siebie opakowaniem i instrukcją:

BlueBrixx Specials

Opakowanie zestawów BlueBrixx Specials
Opakowanie zestawów BlueBrixx Specials
  • Instrukcja dostępna jest online jako plik .pdf
  • Brak wydrukowanej instrukcji
  • Klocki znajdziecie w zwykłym brązowym opakowaniu

BlueBrixx-Pro

Opakowanie BlueBrixx-Pro
Opakowanie BlueBrixx-Pro
  • Wydrukowana instrukcja
  • Instrukcja nie jest dostępna online
  • Ładne opakowanie

Zestawy innych producentów w sklepie BlueBrixx

W sklepie internetowym BlueBrixx znajdziecie największy wybór alternatyw LEGO dostępny na europejskim rynku: na stronie sprzedawane są zestawy ponad 50 różnych producentów. Nie wszystkie produkty są jednak kompatybilne z duńskimi klockami. W sklepie dostępne są też tzw. diamond blocks, mini blocks lub baby bricks. Mini i diamond to mniejszy format, a baby to zamiennik Duplo. Na stronie każdego zestawu znajdziecie małą legendę, która informuje o wielkości klocków.

Różne rozmiary klocków: Baby, Standard, Mini, Diamond, JEKCA Sculptor
Pogrubiony: rozmiar klocków wybranego zestawu
Sklep BlueBrixx

BlueBrixx vs LEGO

Jeśli szukasz nowego zestawu i musisz zdecydować między Lego a BlueBrixx, jest kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę.

  • Lego ma większy asortyment, oferuje licencjonowane zestawy i dostarcza je w ładniejszych opakowaniach. Lider rynku prowadzi również, jeżeli chodzi o jakość elementów.
  • BlueBrixx z kolei wyprzedza w cenie. Dzięki wizerunkowi i licencjom, za porównywalne zestawy z Danii zapłacisz często dwa razy więcej niż za Bluebrixx. Jeśli więc nie zależy Ci na brandingu Star Wars, możesz śmiało sięgnąć po alternatywę.
  • Jeśli chcesz zatrzymać klocki na kilka lat lub je kolekcjonować, powinieneś też pomyśleć o dostępności. Produkty Lego częściej wypuszczane na rynek i z czasem znikają. Z kolei produkty Bluebrixx zazwyczaj są w asortymencie dłużej. Klocki od obu dostawców są jednak w pełni kompatybilne, a więc można je używać zamiennie.

Jak zamawiać na stronie BlueBrixx

Sklep BlueBrixx, choć wizualnie nie jest naszym zdaniem najnowszym rozwiązaniem technologii i programowania spełnia swoje funkcje i można z niego korzystać w języku angielskim i niemieckim. Przesyłka do Polski kosztuje 9,95€ (stan Marzec 2023 – sprawdź aktualne ceny) a paczki z reguły dochodzą w przeciągu 3 dni roboczych. W przypadku problemów możecie skontaktować się z obsługą klienta w dowolnym języku, zalecamy jednak angielski lub niemiecki. Łatwo zauważyć, że odpowiedzi w języku polskim są tłumaczone przez translatora google – co nie zawsze pomaga, ale nie przeszkadza.

BlueBrixx.com
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :