Dzisiaj przedstawimy wam listę firm, które produkują klocki kompatybilne z LEGO. Najlepsze alternatywy LEGO – listę zaczynamy od dziesięciu producentów, którzy naszym zdaniem są mocni w te-klocki!

Alternatywy LEGO – konkurencja rośnie

Alternatywy LEGO Chińskie i europejskie firmy produkujące klocki w pełni kompatybilne z LEGO.
W uniwersum LEGO pojawiły się nowe firmy.
Część z nich opiszemy w tym artykule.

LEGO jest królem klocków. Chyba każdy nadepnął conajmniej raz w życiu na klocek LEGO. Tak, to może zaboleć. Jednak coraz więcej producentów, tworzy nowe zestawy z klocków zaciskowych – w pełni kompatybilnych z klockami LEGO. Już wkrótce pod twoją stopą może znaleźć się klocek takiej samej wielkości ale bez znaczka LEGO. W naszym rankingu pokażemy wam 10 marek, które produkują zestawy tego typu.

W zestawieniu nie wymieniamy firm które produkują klony, lub kopie. Znajdziecie tu tylko i wyłącznie legalne alternatywy, czyli firmy, z własnym zespołem designerów oraz innych współpracowników, którzy pomagają w tworzeniu i kontroli produktów. Od 2010 roku ustanowiono na drodze sądowej, że klocki produkowane przez LEGO, mogą być produktowane przez inne firmy. Wiecęj o tym przeczytacie w naszym wpisie o historii o LEGO. Zestawy można bez wahania nabyć na terenie Unii Europejskiej i spełniają wszelkie wymagania i normy.

Lista zawiera linki partnerskie, które przekierują was do wymienionych produktów. Kupując poprzez podane przez nas linki, wspieracie nasz blog i umożliwiacie nam prowadzenie strony bez umieszczania na niej dotatkowych reklam.

Redakcja te-klocki.pl

BlueBrixx – czyli wszystko o czym LEGO zapomniało: kolej, realistyczne pojazdy, średniowiecze

Firma BlueBrixx wzięła świat klocków w swoje ręce i od 2018 roku produkuje alternatywy LEGO, tzw. BlueBrixx Specials. Firma rozwija się niezwykle dynamicznie otwierając w przeciągu ostatnich 2 lat 17 sklepów stacjonarnych w Niemczech, np. w Monachium lub Dreznie.

Głównym celem BlueBrixx jest tworzenie realistycznych zestawów dla dorosłych fanów klocków. Każdy zestaw BlueBrixx jest pakowany w zwykły brązowy karton z logo firmy a instrukcje można ściągnąć z internetu. W ten sposób firma świadomie minimalizuje koszty za produkcję opakowań oraz drukowanie instrukcji, czyli dwie rzeczy, które dla dorosłych kolekcjonerów z reguły nie mają wielkiego znaczenia.

Kolej pociągi i lokomotywy z klocków firmy BlueBrixx
Europejskie i amerykańskie lokomotywy BlueBrixx pochodzące z różnych epok

W przeciągu ostatnich kilku lat BlueBrixx udało się swtorzyć tysiące różnych produktów. Dużym powodzeniem cieszą się zestawy z pociągami: lokomotywy, wagony, które można kupować pojedynczo. Elementy potrzebne do napędzania lokomotyw oraz szyny różnego rodzaju, np. proste, szkrzyżowane, lub zaokrąglone o różnym promieniu są dostępne osobno. W ten sposób nie jesteśmy zmuszeni do kupowania elementów napędzania w momencie zakupu lokomotywy.

Średniowiecze z klocków firmy BlueBrixx
Przykładowe zestawy BlueBrixx w stylu średniowiecznym

Repertuar BlueBrixx to nie tylko kolej. Wielkim powodzeniem cieszą się również zestawy ze średniowiecza, dzikiego zachodu lub science fiction. Jeżeli chodzi o pojazdy, godna sprawdzenia jest kategoria pojazdów w skali 1:18. Znajdziecie tu oldtimery, klasyczne pojazdy lub samochody znane z filmów oraz serialów.

Jednym z ciekawszych projektów, są licencjonowane zestawy Star Trek wydane w wersji Pro, czyli ze specjalnym opakowaniem oraz wydrukowaną instrukcją. Więcej na temat Star Trek możecie przeczytać w naszym wpisie Star Trek z klocków kompatybilnych z LEGO.


Mould King – specjalista od zestawów sterowanych zdalnie, technic i architektura

Firma Mould King została założona w 2012 w Chińskim centrum zabawek: w Szangaju. Mould King produkuje przede wszystkim kreatywne zestawy zdalnie sterowane złożone z wysokiej ilości klocków. W repertuarze mają autobusy, pojazdy wyścigowe i terenowe, wozy strażackie lub ciężarówki składające się z około 3.000 do 5.000 klocków wraz z komponentami elektronicznymi oraz aplikacją na telefon.

Alternatywa LEGO - Mould King klocki technic
Mould King – czyli wysokiej klasy modele sterowane zdalnie
Architektura z klocków Mould King kompatybilnych z LEGO

Fani architektury znajdą u Mould King bardzo duży wybór: od domku na drzewie, poprzez bary i kawiarnie, aż po galerie sztuki.

Zobacz w sklepie online

Wange – architektura, zabytki oraz znane budynki

Klocki świetnie nadają się do reprodukcji architektury. Zauważyło to LEGO, ale nie tylko. Firma Wange proponuje szeroki wahlaż zabytków z wielu zakątków świata. Do serii zaliczają się budynki Rzymskiego Koloseum, Big Ben z Londynu, Katedra Notre Dame, Brama Brandenburska czy Wielki Mur Chiński.

Wange i zestawy architektury
Od lewej: Brama Brandenburska, Notre-Dame, Taj Mahal

Jakość klocków Wange jest bardzo dobra i niewiele odbiega od LEGO. Poza tym firma używa również swoich własnych form i w niektórych zestawach znajdziecie klocki, których LEGO nie ma. Opakowania oraz instrukcje pokazują również budynki w oryginale i często zawierają szkice i proces tworzenia zestawu.


Xingbao – wielki wybór architektury, szybkie samochody oraz armia

Wybór zestawów Xingbao powiększa się w szybkim tempie. Firma współpracuje z kilkoma znanymi twórcami tzw. MOCów (my own creation). Od kilku lat pojawiają się również zestawy wyprodukowane w współpracy z niemiecką firmą BlueBrixx. Xingbao zdecydowanie należy do grupy najlepszych alternatyw LEGO.

Konkurencja LEGO: Xingbao
Od lewej: Book and toy store Xingbao, samochód wyścigowy, Akropolis w Atenach w kooporacji z BlueBrixx

W ofercie Xingbao znajdziecie duże w pełni wyposażone i modularne budynki jak np. sklep z zabawkami lub muzeum morskie. W ramach kooperacji z BlueBrixx powstaje seria znanych budynków, o której wkrótce Wam opowiemy.

Interesujące są również zestawy samochodów wyścigowych, a dla fanów armii seria pojazdów wojskowych z niemieckiej Bundeswery w skali 1:30.


Zhe Gao – piętrowe budynki i świetna jakość klocków

Kolejną znakomitą alternatywą do poszerzania swojego miasteczka w skali minimigurek jest Zhe Gao. Zestawy Zhe Gao zawierają również minifigurki, które pozwolą Wam zaludnić miasteczko. Jedną z ciekawszych serii Zhe Gao jest seria Street View, która świetnia wpasuje się w europejskie miasteczko. Do serii należy kawiarnia, hotel oraz inne budynki mieszkalne.

Zhe Gao, budynki i pojazdy
Zhe Gao po lewej, wszystkie budynki połączone w uliczkę. Po prawej, opakowania dwóch przykładowych zestawów.

Zhe Gao produkuje również zestawy w stylu technic, od betoniarek po zestawy science fiction, oraz pojazdy zawierające mniejszą ilość klocków, np. samochody, motocykle czy rowery.


Sembo – specjalista od zestawów technic, samochodów i motocykli

Sembo już od wielu lat kreuje samochody sportowe dla dorosłych i młodych konstruktorów. Największe zestawy zawierają ponad 3.000 klocków. Jeżeli chodzi o rozmiary zestawów, znajdzie się tu coś dla każdego. Średnie pojazdy zawierają około 1.200 a mniejsze około 800 klocków. Wybór jest bardzo duży: od oldtimerów i klasyków, pojazdów terenowych do somochodów wyścigowych.

Sembo - tania alternatywa LEGO
Sembo: samochody sportowe Technique

Pojazdy świetnie prezentują się w witrynie, niektóre zawierają również komponenty do sterowania zdalnego.


Winner Bricks – zmotoryzowane giganty za małą cenę

Winner Bricks klockowa alternatywa
Winner Bricks

Winner Bricks gwarantuje godziny świetnej zabawy podczas konstruowania zmotoryzowanych maszyn budowlanych oraz pojazdów wyścigowych. Poza dużymi zestawami dostępne są również pojazdy złożone z mniejszej ilości elementów w tym wiele przeróżnych motocykli.


Forange – rośliny i dinozaury z klocków kompatybilnych z LEGO

Jeżeli jesteś fanem dinozaurów lub szukasz kreatywnego zajęcia do dekoracji mieszkania Forange jest naszym pierwszym wyborem. Seria dinozaurów Forange składa się z sześciu dużych dinozaurów składających się z około 1.000 do ponad 2.000 elementów. Dodatkowo zawierają tzw. sound brick, czyli klocek który po naciśnięciu wydaje odgłos dinozaura.

dinozaury firmy Forange kompatybilne z LEGO
Seria dinozaurów, Forange

Dla florystów wśród nas zespół Forange przygotował bukiety kwiatów oraz mniejsze roślinki w doniczkach.


Panlos – zamek kopciuszka z Disneya

Zamek Cinderella Castle firmy Panlos, czyli tanie LEGO
Panlos Cinderella Castle Disney Land

Firma Panlos zaskoczyła nas ich największym produktem. Zamek kopciuszka, czyli Cinderella Castle z Disney World składa się z 10.068 elementów, ma niemal metr wysokości i jest bardzo… różowy! Wydatek 350€ zdecydowanie gwarantuje Wam kilka dobrych dni budowania!

Panlos wyprodukował również kilka ciekawych dinozaurów, które godnie mogą poszerzyć domową kolekcję. W repertuarze Panlos znajdziecie również wiele innych setów z przeróżnych kategorii.

Zobacz w sklepie online

Cobi – najwyższa jakość, czyli alternatywy LEGO wyprodukowane w Polsce

Cobi to polska firma z siedzibą w Warszawie, która produkuje klocki od roku 1992. W kręgach fanów klocków Cobi cieszy się wielkim powodzeniem. Szczególnym plusem Cobi jest niezwykle dobra jakość elementów, która dorównuje LEGO. Poza tym Cobi tworzy swoje własne elementy, nie używa naklejek i ma swój własny wyjątkowy styl.

Cobi, czyli polski zamiennik Lego
Zestawy marki Cobi

Paleta Cobi koncentruje się na tematyce wojennej: czołgi, statki wojenne, samoloty oraz historycznie poprawnie zbudowane modele to specjalizacja Polaków. Zestawy Cobi cieszą się wielką popularnością nie tylko w Europie, ale też w Stanach Zjednoczonych.


Dlaczego warto wypróbować zamienniki LEGO?

LEGO jest znanym producentem z wielkim doświadczeniem w branży klocków zaciskowych, oraz zabawek. Główne powody do wypróbowania zamienników to przede wszystkim cena oraz wybór zestawów.

Ceny zestawów LEGO często nie odzwierciedlają faktycznej wartości produkcji. Większa część zysków jest inwestowana w drogi marketing. W przeliczeniu średnia cena jednego klocka alternatywnych producentów, bywa aż czterokrotnie niższa niż cena jednego klocka ze znaczkiem LEGO.

LEGO koncentruje się tematycznie głównie na młodej grupie docelowej. Wybór zestawów konkurentów jest duży i często zawiera pozycje z kategorii, których nie znajdzie się w katalogu LEGO. W ten sposób można tanio rozszerzyć swój zasób klocków o równie dobre alternatywy. W poniższej liście znajdziecie plusy i minusy poszczególnych producentów.


Czym różnią się alternatywy LEGO od klocków LEGO?

Na co powinieneś zwrócić uwagę, zanim kupisz klocki innych producentów i czym mogą się różnić od LEGO? Różnic może być sporo, niektóre mogą być odbierane negatywnie, niektóre mogą być nawet zaletą.

Jakość klocków

LEGO produkuje klocki od 1949 roku. Koncern ma więc niebywałe doświadczenie i wie jak produkować klocki. Producenci z azji zaczęli wchodzić na rynek od jakichś 10 lat. Niektóre klocki mogą nie trzymać się siebie, a co tysięczny może mieć małą wadę typu rysa na klocku lub źle wytłoczony kontur. W przypadku większości azjatycki producentów, mówi się o jakości zbliżonej do 90%, może 95% jakości LEGO. Nie zdziw się więc jeśli jeden z elementów będzie miał troszkę mniejszą przyczepność. Czasami spostrzegalne są również minimalne różnice kolorów pomiędzy pojedynczymi klockami. Nie są to wielkie problemy, biorąc pod uwagę dużo niższą cenę, ale małe dzieci może to frustrować.

Stabilność i instrukcje

Proces optymalizacji produktów i instrukcji w przypadku mniejszych firm jest mniej obszerny niż w przypadku LEGO. Często zdarza się jednak, że alternatywy LEGO raczej nadają się, żeby postawić je na półce jako ozdobę, nie nadają się jednak do zabawy dla małych dzieci. Wynika to częściowo z procesu w jakim powstaje produkt: efekt wyprodukowany przez designera z reguły nie jest sprawdzany na taką skalę, na jaką robi to się to w LEGO.

LEGO Produkując dla wielkich mas, skrupulatnie sprawdza każdy zestaw zanim wypuści go na rynek. W przypadku firm alternatywnych, często trzeba się sporo nagłowić, żeby zrozumieć instrukcję. Ma to jednak też swoje uroki. Instrukcje LEGO bywają tak proste, że przestają być jakimkolwiek wyzwaniem.

Opakowanie

Producenci jak np. BlueBrixx świadomie rezygnują z idei tworzenia błyszczących i dużych opakowań. Większość azjatyckich alternatyw często stara się dotrzymać kroku LEGO, opakowania LEGO często jednak wyglądają bardziej wartościowo.

Cena

Tutaj zdecydowanie punktują alternatywy. Pytanie, które warto sobie zadać: czy jestem w stanie zrezygnować z kilku procent jakości by zapłacić znacznie mniej za zestaw? Jeśli tak, twoje miasteczko może szybko rosnąć za mniejsze pieniądze.

Kompatybilność

Kompatybilność klocków wymienionych przez nas firm jest 100%-owa. To znaczy: możecie łączyć pojedyncze elementy klocków Xingbao, czy BlueBrixx z LEGO bez żadnego problemu. W ten sposób nie musicie się martwić, że klocki się pomieszają lub nie będą do siebie pasować.

Niektórzy zagraniczni producenci używają klocki typu diamond, lub mini: są to klocki mniejsze od standardowych klocków. Producentów tego typu nie wliczyliśmy jednak do listy.


Jak kupić zamienniki LEGO?

Zestawy wymienionych firm można znaleść na azjatyckich stronach typu Aliexpress, w obecnej chwili sprowadzanie ich z ich jednak średnio się opłaca.

Jeżeli chodzi o szybki i pewny zakup zalecamy zakup zestawów w sklepie BlueBrixx.com. BlueBrixx importuje zestawy z Azji i wysyła bezpośrednio z Niemiec na teren całej Europy. Koszt przesyłki wynosi 10€, opłaca się więc za jednym zamahem zamówić jeden czy dwa zestawy więcej. Czas przesyłki do Polski zajmuje z doświadczenia pomiędzy 2 a 3 dniami roboczymi.

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :