Pociągi LEGO wywołują u nas wspomnienia z dzieciństwa i przypominają nam o tym jak wielką frajdę sprawia konstruowanie z klocków. Dlatego nie dziwi mnie ich popularność zarówno wśród młodszych jak i starszych fanów.
To nie dzieło przypadku sprawia, że projektowane przez LEGO pociągi są stabilne i dziecinnie łatwe w budowie. Oferta Duńczykow celuje w dzieci i jak najszerszą grupę wiekową odbiorców i przedstawia taki właśnie „kolorowy kompromis do zabawy”.
Ale pomimo, że tak bardzo uwielbiamy pociągi LEGO, nie zawsze zaspokajają one potrzeby dorosłych fanów kolei. I tu punktują zestawy konkurencji zbudowane z kompatybilnych klocków i działające w systemie znanym z pociągów LEGO.
Modele projektowane między innymi przez BlueBrixx są dużo bardziej realistycznie i… lżejsze dla portfela. Wybór zestawów jest spory. W ofercie znajdziecie lokomotywy, pociągi pasażerskie i towarowe, tramwaje oraz ciekawe akcesoria kolejowe i pasujące budynki.
Insipirację i przykładowe zestawy znajdziecie w katalogu w kategorii Pociągi i kolej.
Spis treści, czyli wszystko po kolei
- Lokomotywy z klocków – zestawy historyczne i nowoczesne
- Pociągi pasażerskie konkurencji w systemie znanym z LEGO
- Nie tylko LEGO – pociągi towarowe BlueBrixx i innych producentów
- Szerokość pociągów z klocków: 6 wide czy 8 wide?
- Pociągi LEGO motoryzacja oraz akcesoria konkurencji
Lokomotywy z klocków – zestawy historyczne i nowoczesne
Pociągi LEGO z powodzeniem możecie poszerzyć o lokomotywę zaprojektowaną przez BlueBrixx z kompatybilnych klocków. Szczególnie ciekawie wyglądają lokomotywy parowe. Szwajcarski Krokodyl, czy BR 08 to historyczne klasyki kolejowe w stylu retro, które świetnie zaprezentują się w każdej scenerii. Równie duży jest wybór modeli lokomotyw spalinowych i elektrycznych.
Zestawy opierają się na rzeczywistym wyglądzie lokomotyw: z początków kolei, aż po te nowocześniejsze, które widzimy na torach w dzisiejszych czasach. Część modeli wzoruje się na pociągach z Europy. Znajdą się również wielkie lokomotywy znane z USA.
W części zestawów przewidziano również opcję wbudowania napędu kolejowego, który standardowo nie należy do zestawu. Czy w lokomotywie przewidziane jest miejsce na napęd, możecie sprawdzić zaglądając do darmowych instrukcji budowy zestawu. Jest to świadoma decyzja, ponieważ niektórzy fani posiadają własny napęd z innych zestawów np. LEGO, natomiast inni prezentują swoje lokomotywy w witrynach lub jako część nieruchomej makiety. O silnikach i alternatywach Power Functions piszemy nieco niżej.
Pociągi pasażerskie konkurencji w systemie znanym z LEGO
Ale pociągi LEGO nie kończą się na lokomotywach! Zgadza się! Lokomotywy to serce, które napędza wasz pociąg w celu transportu pasażerów lub towarów. Jeżeli planujecie budowę pociągu pasażerskiego w systemie LEGO mamy dla was wiele zestawów kompatybilnych z klockami LEGO. Co ciekawe macie tu dwie opcje i nie musicie kupować „gotowców”:
Pojedyncze wagony pasażerskie
Do wyboru macie wagony w wielu kolorach, jednopoziomowe oraz piętrowe, wagony panoramiczne, barowe, bagażowe oraz pierwszej i drugiej klasy.
Całe pociągi pasażerskie
Te dwie opcje zapewniają możliwość indywidualnego dopasowania pociągu. Jeżeli potrzebny jest tylko jeden wagon, nie trzeba kupować całego pociągu! Możecie też zacząć od gotowego pociągu i dopiero później go poszerzyć o dowolną ilość pojedynczych wagonów. Wszystko w zależności od ilości pasażerów i przede wszystkim: dostępnego miejsca w waszym miasteczku z klocków.
Pociągi pasażerskie dłuższe niż metr? Nie ma problemu. Jeżeli chcecie zbudować od razu cały pociąg z zespołem trakcyjnym macie wiele opcji. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba bez problemów możecie dodać kolejne wagony i go wydłużyć.
Nie tylko LEGO – pociągi towarowe BlueBrixx i innych producentów
Infrastruktura kolejowa powstała nie tylko w celu transportu publicznego. Od dziesiątek lat na torach widzimy pociągi towarowe, które transportują tony produktów i materiałów na specjalnych wagonach. Tego aspektu nie może więc zabraknąć w realistycznym miasteczku zbudowanym z klocków.
Pociągi towarowe w zależności od transportowanych dóbr, często składają się z kilku rodzajów wagonów. Wagony cysterny przewożą substancje płynne: wytwory chemiczne lub spożywcze. Niektóre wagony są wyspecjalizowane w transporcie drewna, węgla lub stali inne dostarczają całe kontenery, samochody osobowe a nawet pojazdy wojskowe. Pociągi LEGO możecie więc bezproblemowo poszerzyć o wagony towarowe BlueBrixx, które korzystają i są kompatybilne z systemem LEGO.
Te dwie opcje zapewniają możliwość indywidualnego dopasowania pociągu. Jeżeli potrzebny jest tylko jeden wagon, nie trzeba kupować całego pociągu! Możecie też zacząć od gotowego pociągu i dopiero później go poszerzyć o dowolną ilość pojedynczych wagonów. Wszystko w zależności od ilości pasażerów i przede wszystkim: dostępnego miejsca w waszym miasteczku z klocków.Większość pociągów pasażerskich ma podnoszony dach. Możecie więc bez problemu usytuować w nich figurki LEGO, lub szybko pokazać wnętrze wagonu znajomym.
Szerokość pociągów z klocków: 6 wide czy 8 wide?
Warto zwrócić uwagę, że pociągi z klocków mogą mieć różną szerokość. Pociągi LEGO w większości są zbudowane według tak zwanego schematu 6-wide (6W) – czyli mają szerokość 6 wypustek. Oczywiście zdarzają się wyjątki jak np. pociąg Disney, czy Emerald Night. W środowisku LEGO szerokość 6W jest raczej standardem.
W społeczności od wielu lat pojawiają się jednak liczne głosy, które popierają budowę pociągów szerszych o dwie wypustki, czyli 8-wide (8W). Szerokość pociągów nie ma wpływu na kompatybilność z szynami LEGO. Wybór 6W czy 8W to kwestia gustu. W katalogu znajdziecie pociągi kategoryzowane wg. aspektu szerokości:
Pociągi 6-wide
Pociągi 6-wide składają się z mniejszej ilości klocków, są prostsze w budowie i mniej ważą. Zbudowanie lokomotywy z wagonami zajmuje mniej czasu i mniej kosztuje. Ze względu na mniejszą wagę, Wasz napęd może też pociągnąć większą ilość wagonów niż w przypadku 8-wide. Decydując się na 6W rezygnujecie jednak z wysokiego poziomu szczegółowości zestawów. Modele pociągów 6-wide muszą być bardziej uproszczone ze względu na mniejszą szerokość.
Sami zobaczcie porównanie tego samego modelu lokomotywy V100 w wersji 6W i 8W.
Pociągi 8-wide
Pociągi 8-wide są idealne, jeżeli zależy ci na rzeczywistym odzwierciedleniu pojedynczego modelu. Lokomotywa 8-wide jest w stanie dużo lepiej oddać urok oryginału i posiada o wiele więcej szczegółów. Zestawy 8W są jednak większe, cięższe i nieco droższe. Ze względu na proporcje, pociągi szerokie na 8 wypustek lepiej się prezentują w otoczeniu samochodów szerokich na 6 oczek czy minifigurek, które mają więcej miejsca wewnątrz wagonów. Ze względu na ciężar i rozmiar, mogą jednak od czasu do czasu sprawiać problemy podczas jazdy po zakrętach lub zwrotnicach. Modele BlueBrixx są testowane pod tym względem i powinny radzić sobie w większości sytuacji.
Pociągi LEGO motoryzacja oraz akcesoria konkurencji
Oczywiście pociągi LEGO muszą jeździć na pasujących torach, a żeby w ogóle jeździć musicie je odpowiednio wyposażyć. Znaleźliśmy więc różne pasujące akcesoria kompatybilne z systemem pociągów LEGO.
Silnik kolejowy i możliwość zmotoryzowania
Jeżeli chodzi o silniki zalecamy używanie silników do pociągów LEGO 88011. Dodatkowo potrzebujecie Hub LEGO Powered UP 88009 oraz pilot zdalnego sterowania 88010.
W większości prezentowanych przez nas lokomotyw i wagonów przewidziano miejsce na wbudowanie elementów motoryzacji. Jest to jednak zależne od wielkości modelu: w mniejszych zestawach czasami jest tak mało miejsca, że nie przewidziano w nich miejsca na elementy elektroniczne. Jeżeli lokomotywa jest za mała nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby zmotoryzować jeden z ciągniętych przez lokomotywę wagonów.
Tory i zwrotnice
Dla tych, którym skończyły się tory LEGO (proste albo i nie) mamy miłą niespodziankę – w pełni kompatybilne szyny kolejowe o standardowych, a nawet specjalnych kształtach w niższej cenie u alternatywnych producentów.
Oprócz torów prostych i elastycznych BlueBrixx produkuje również tory zakręcające w 3 różnych promieniach: R40, R56, R72. Pozwala to na prowadzenie trzech równoległych torów wzdłuż zakrętu.
W akcesoriach kolejowych znajdziecie również zwrotnice, przejścia kolejowe, szlabany, sygnalizację kolejową a nawet budynki dla lokomotyw.
Darmowe instrukcje
Warto zwrócić uwagę na to, że instrukcje do zestawów BlueBrixx dostępne są za darmo na stronie producenta. Wystarczy się zarejestrować, aby uzyskać dostęp do instrukcji PDF. Jeżeli chcecie zbudować dany zestaw z własnych, lub oryginalnych klocków LEGO nic nie stoi na przeszkodzie! W ten sposób możecie też sprawdzić, czy w danym zestawie przewidziane jest miejsce na elementy zdalnego sterowania.